بسم الله الرحمن الرحیم


با شنیده شدن سخنان سعید جلیلی در گفتگوی ویژه خبری دغدغه بسیاری از عدالت خواهان درباره ایشان تبدیل به امید شد.


ترس از این بود که نکند سعید جلیلی هم اهل سازش باشد و شناخت و اراده کافی جهت برخورد با مفاسد گسترده در کشور را نداشته باشد. اما سعید جلیلی با گارد پس گرفتن 70 هزار میلیارد تومان از دست معوقه داران بانکی وارد گود انتخابات شد. می ترسیدیم که سعید جلیلی اعتقادی به سفرهای استانی نداشته باشد و اهمیتی به شنیدن دردهای پابرهنه ها و کوخ نشین ها - که به قول حضرت روح الله نفسی له الفداء صاحبان اصلی انقلاب هستند - ندهد و به قول آن رقیب انتخاباتی اش ترجیح بدهد با ویدئو کنفرانس پروژه ها را افتتاح کند که بحمدالله آن هم برطرف شد! ترس از این بود که ایشان اهمیت هدفمندی یارانه ها را در از بین بردن فقر مطلق در کشور درک نکند و در این فضای غبارآلود سیاسی به خاطر دغدغه های پست سیاسی دور خوبی ها و قوت های دوره پیش از خودش خط بکشد که این طور هم نشد. می ترسیدیم که او طرفدار ولایت مداری شعاری و چماقی باشد که آن هم نبود. صد البته او دلداده بدی های دوره پیش از خودش نیست و در حد خودش نقدهایی دارد که این هم خوب است. امیدواریم حرف های نوتری هم در آینده بگوید و فضا را برای جریان عدالتخواه بازتر کند.


saeed_jalili


اما برخورد با حرف هایی که سعید جلیلی گفت چه بود؟! طبیعتاً اظهار نظر صریح او به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی و نماینده مقام معظم رهبری در این شورا درباره وجود مفاسد گسترده اقتصادی در کشور باید با عکس العمل هایی مواجه می شد. اولین عکس العمل جدی شاید عکس العمل دادستان کل کشور و سخنگوی قوه قضائیه آقای محسنی اژه ای است که همین دیروز انجام شده است. ایشان در اظهاراتی قابل تأمل گفته است: «مسئولان بانک مرکزی، رؤسای بانک‌ها و برخی از معوقه‌داران را گردهم جمع کردیم و سرانجام به یک لیست 822 نفره رسیدیم. ما از بانک‌ها خواستیم خودشان با ارائه شکایت پرونده معوقه‌داران را به جریان بیندازند اما بانک‌ها از ما فرصت خواستند تا با تعامل با معوقه‌داران در رفع این معوقات چاره‌ای بیندیشند. ما هم از این موضوع استقبال کردیم به این علت که علاقه‌مند به تشکیل پرونده قضایی نبوده و ترجیح می‌دهیم موضوع بدون پرونده قضایی حل و فصل شود. هرچند بانک‌ها هنوز به ما گزارشی ارائه نکرده‌‌اند که در راه وصول مطالبات چه اندازه موفق بودند و این تعامل به کجا انجامیده است اما باید بدانید مهلت بانک‌ها به اتمام رسیده و ما به زودی وارد عمل خواهیم شد.»

واقعاً باید خدا را شکر کرد که به واسطه گفته های سعید جلیلی برای اولین بار سخنگوی قوه قضائیه - پس از انکار مکرر در یک دعوای بسیار سنگین و طولانی با دولت و ارائه آمارهای بسیار متفاوت از آمارهای امروز - وجود نقدینگی گسترده در دست بدهکاران بانکی، همکاری دولت در معرفی معوقه داران و عظمت این فساد گسترده در کشور را تأیید کرد. البته باید این اراده را - هر چند دیر شکل گرفته است - به فال نیک گرفت ولی در عین حال باید مراقب بود چون دور نیست روزی که برای همین آقا سعید پاپوش هایی درست شود و احیاناً برای این که ایشان نتواند سوء استفاده تبلیغاتی بکند به طور کلی وجود چنین فسادی انکار شود. آقا سعید جلیلی باید بداند که گرفتن اموال مردم از دست این تبهکاران که فقط همان 6 نفرشان که 12 هزار میلیارد را در دست گرفته اند با گردن کلفتی در هر ساعت حدود 274 میلیون تومان (با احتساب سود 20 درصد بانکی!) به مملکت خسارت می زنند کار آسانی نیست و صداها را بلند خواهد کرد.

شاید سعید جلیلی با اوصافی که رفت حقیقتاً یک فرصت استثنائی برای حفظ آبروی بسیاری از ساختارهای نظام است. فرصتی که به آن ساختارها اجازه می دهد نشان بدهند که آیا واقعاً با حاشیه سازی های احمدی نژاد مشکل داشتند یا مشکلاتی عمیق تر در کار بوده است. سعید جلیلی زیرک است و به جای مستقیم خطاب قرار دادن اشخاص سخن از اصلاح ساختارها می گوید. بله امروز این بهترین راه است تا دست بهانه جوها بسته شود. او هم گویی می خواهد این آخرین فرصت را در پیشگاه تاریخ به این ساختارها بدهد تا خیرخواهان از بدخواهان جدا شوند و غبار فتنه دو سال اخیر فرو بنشیند. بله؛ این از نظر مردم هم احتمالاً آخرین فرصت خواهد بود.


پرونده صفر تا صد بدهکاران بانکی محصول قرارگاه شهید باقری را که در متن لینک کرده بودم از دست ندهید.

    نویسنده: محمد مهدی میرزایی پور     -